Blog

Flare Network: Wyjaśnij mi to, jakbym miał 5 lat.

Źródło: Obraz wygenerowany w Lensgo.ai

Autor: Andrzej Mackowiak 29.10.2023r.

Ten artykuł zwyciężył w konkursie No-Code Challenge organizowanym przez Flare Network podczas Hackathonu ETH LONDON 2023.

1.Wprowadzenie

Technologia Blockchain jest złożona i wyjaśnienie jej niuansów osobie, która jej nie zna, może być wyzwaniem. To jakby próbować wytłumaczyć dziecku pojęcie nieskończoności.

Jednak branża blockchain szybko się rozwija i ewoluuje, a jej potencjał zaczyna być pełniej rozumiany przez ogół społeczeństwa. Wynika to częściowo z rosnącej dostępności zasobów edukacyjnych i rozwoju bardziej przyjaznych dla użytkownika interfejsów.

Kiedy Web 3.0 zostanie powszechnie przyjęta, do korzystania z niej prawdopodobnie nie będzie wymagana specjalistyczna wiedza, a doświadczenie użytkownika będzie jeszcze bardziej płynne.

Zmieni to sposób, w jaki korzystamy z Internetu, w podobny sposób, w jaki kilkadziesiąt lat temu nastąpiło wprowadzenie sieci WWW. Kto pamięta łączenie się z Internetem za pomocą modemu i specyficzny dźwięk, jaki wydawał podczas tej operacji? Doświadczyliśmy takich rzeczy prawie 30 lat temu.

Biorąc pod uwagę obecny stan rozwoju branży, śmiem twierdzić, że jesteśmy już o krok od przyjęcia Web 3.0, a rewolucja przyjdzie do nas szybciej, niż się spodziewamy. Moim zdaniem nie będziemy musieli na to czekać kolejnych 30 lat.

Tematyka Flare Network jest niewątpliwie również złożona i nietechnicznym uczestnikom rynku może być trudna do zrozumienia. Z moich obserwacji kryptowaluty wynika, że ​​jej potencjał nie został jeszcze w pełni rozpoznany. Może to wynikać z faktu, że sieć jest wciąż stosunkowo nowa, choć proponuje rozwiązania problemów, które już istnieją.

Ale diabeł tkwi w szczegółach, w tym poście na blogu postaram się wyjaśnić, w jaki sposób Flare rozwiązuje dzisiejsze problemy blockchain w zasadniczo odmienny sposób od innych istniejących konkurencyjnych rozwiązań i jak wyznacza przyszłą ścieżkę, którą ma podążać branża.

2. Podstawy sieci Flare

Flare Network to blockchain warstwy 1, który wykorzystuje wirtualną maszynę Ethereum (EVM). Mówiąc najprościej, EVM jest maszyną wirtualną zbudowaną w technologii Turinga, co oznacza, że ​​może wykonać dowolny program, który można wyrazić w kodzie. Umożliwia to programistom tworzenie szerokiej gamy zdecentralizowanych aplikacji (DApps), w tym zdecentralizowanych giełd, gier i produktów finansowych. EVM jest również odpowiedzialny za utrzymanie stanu blockchainu, co oznacza, że ​​śledzi salda wszystkich rachunków, a także kod i stan wszystkich inteligentnych kontraktów. Korzystając z EVM, Flare Network umożliwia programistom tworzenie DApps przy użyciu Solidity, najpopularniejszego języka programowania inteligentnych kontraktów. To sprawia, że ​​Flare Network jest przyjazna dla szerokiego grona programistów, co może potencjalnie przyspieszyć rozwój sieci.

Podobnie jak Ethereum, Flare Network wykorzystuje dowód stawki, ale algorytm konsensusu Flare jest bardziej zaawansowany. Flare zdecydowała się przyjąć do swojej architektury algorytm konsensusu Avalanche Snowman++.

Avalanche Snowman++ to wyrafinowany protokół konsensusu typu „proof-of-stake”, zaprojektowany tak, aby był wysoce skalowalny i bezpieczny. Wykorzystuje unikalną kombinację ukierunkowanych grafów acyklicznych (DAG) i konsensusowych punktów kontrolnych, aby osiągnąć szybką finalizację transakcji i wysoką przepustowość.

Algorytm konsensusu Flare ma kilka zalet w porównaniu z innymi mechanizmami konsensusu typu dowód stawki:

  • Po pierwsze, Avalanche Snowman++ umożliwia Flare przetwarzanie tysięcy transakcji na sekundę, co jest niezbędne w przypadku blockchainu zaprojektowanego do obsługi wielu zdecentralizowanych aplikacji (DApps).
  • Po drugie, Avalanche Snowman++ jest wysoce bezpieczny i odporny na ataki, takie jak ataki Sybil, ataki typu „odmowa usługi” i ataki 51%, ponieważ wykorzystuje wiele technik, aby uniemożliwić złośliwym aktorom przejęcie kontroli nad siecią.
  • Po trzecie, Avalanche Snowman++ jest również stosunkowo energooszczędny w porównaniu z innymi mechanizmami konsensusu typu proof-of-stake.

Sieć Flare składa się z trzech łańcuchów:

  • Łańcuch C : na którym działa wirtualna maszyna Ethereum i z którą obecnie współpracuje zdecydowana większość społeczności.
  • Łańcuch P : na którym odbywa się tyczenie.
  • Łańcuch X : przeznaczony do szybkich i prostych transakcji pieniężnych (mikro) i obecnie nie jest używany.

Ogólnie rzecz biorąc, Avalanche Snowman++ to najnowocześniejszy protokół konsensusu typu „proof-of-stake” (PoS), który oferuje szereg zalet w porównaniu z innymi mechanizmami konsensusu PoS. Jest wysoce skalowalny, bezpieczny i energooszczędny, dzięki czemu doskonale nadaje się do różnych zastosowań blockchain.

3. Podstawowe protokoły Flare Network

Protokoły Flare Time Series Oracle (FTSO) i State Connector, zintegrowane z warstwą bazową Flare Network, to niezbędne komponenty umożliwiające inteligentnym kontraktom Flare dostęp do aktualnych i dokładnych danych poza łańcuchem oraz interakcję z innymi łańcuchami bloków bez konieczności stosowania scentralizowanych pośredników.

Źródło: https://flare.network/start-building/

a) FLARE TIME SERIES ORACLE

Flare Time Series Oracle (FTSO) to zdecentralizowana wyrocznia, która zapewnia inteligentnym kontraktom Flare aktualne i dokładne dane poza łańcuchem. Jest to natywna wyrocznia dla danych szeregów czasowych, co oznacza, że ​​została specjalnie zaprojektowana do obsługi tego typu danych.

FTSO dostarcza dane probabilistyczne, czyli dane powiązane z prawdopodobieństwem lub prawdopodobieństwem, że będą prawdziwe lub dokładne. Tego typu dane można wykorzystać do przewidywania lub wnioskowania na temat przyszłych zdarzeń lub wyników. Przykładami danych probabilistycznych są prognozy pogody, prognozy giełdowe i diagnozy medyczne oparte na objawach.

FTSO działa w oparciu o sieć Dostawców Danych , czyli niezależnych podmiotów zbierających dane z różnych źródeł, takich jak zdecentralizowane lub scentralizowane giełdy. Dane od Dostawców Danych są następnie agregowane i weryfikowane przez FTSO, a następnie udostępniane użytkownikowi końcowemu.

Protokół ten jest ważną częścią sieci Flare, ponieważ umożliwia interakcję inteligentnych kontraktów z danymi ze świata rzeczywistego. Zapewniając dostęp do danych poza łańcuchem, FTSO umożliwia programistom Flare tworzenie aplikacji, które mogą rozwiązać szeroki zakres problemów.

Flare Time Series Oracle — przepływ pracy, Źródło: https://docs.flare.network/tech/ftso/

Korzyści z FTSO:

  • Decentralizacja : FTSO nie jest kontrolowane przez żaden pojedynczy podmiot, ale przez sieć niezależnych dostawców danych. Dzięki temu jest bardziej odporny na cenzurę i manipulację. Celem jest, aby podmioty te były od siebie całkowicie niezależne i oprócz doskonalenia algorytmu prognozowania cen (co daje dochody zarówno im, jak i użytkownikom sieci), także aktywnie uczestniczyły w budowaniu ekosystemu dostarczając wartościowych narzędzi, rozwiązań, lub infrastrukturę towarzyszącą. Dzięki temu rozwiązaniu protokół FTSO oraz system dostarczania danych w sieci Flare Network nie mają ani jednego słabego punktu, który mógłby zostać zaatakowany, dzięki czemu całe rozwiązanie jest niezwykle odporne na ataki.
  • Dokładność : FTSO agreguje i weryfikuje dane od wielu dostawców danych, aby zapewnić ich dokładność i wiarygodność. Jak wynika z raportu zespołu Flare, ich analiza wykazała, że ​​ceny FTSO są bardzo zbliżone do cen na giełdzie Kraken, co sugeruje, że FTSO jest wiarygodnym, dokładnym i bezpiecznym źródłem informacji cenowych. Link do raportu: https://flare.network/wp-content/uploads/FTSO_Kraken.pdf
  • Terminowość: FTSO dostarcza dane do inteligentnych kontraktów Flare w sposób terminowy, co jest niezbędne w przypadku aplikacji, które muszą podejmować decyzje w oparciu o dane w czasie rzeczywistym.
  • Wszechstronność : FTSO może dostarczać inteligentnym kontraktom Flare szeroką gamę danych, od cen aktywów, przez dane pogodowe, po dane sportowe.

Potencjalne zastosowania FTSO

  • Zdecentralizowane giełdy (DEX): FTSO może służyć do dostarczania DEX-om cen aktywów w czasie rzeczywistym, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania DEX-ów.
  • Protokoły udzielania i zaciągania pożyczek: FTSO może być wykorzystywane do dostarczania protokołów udzielania i zaciągania pożyczek zawierających dane dotyczące stóp procentowych i cen aktywów. Dane te wykorzystywane są przez protokoły do ​​wyliczania stóp procentowych oraz oceny ryzyka kredytów.
  • Protokoły ubezpieczeniowe: FTSO może służyć do dostarczania protokołów ubezpieczeniowych danych o zdarzeniach pogodowych, opóźnieniach lotów i innych zdarzeniach, które mogą powodować roszczenia ubezpieczeniowe. Dane te wykorzystywane są przez protokoły do ​​oceny ryzyka roszczeń i ustalania składek.
  • Giełda : FTSO może być wykorzystywane do dostarczania w czasie rzeczywistym danych na temat cen akcji, które inwestorzy mogą wykorzystać do podejmowania bardziej świadomych decyzji.
  • Ceny nieruchomości: FTSO może służyć do dostarczania w czasie rzeczywistym danych o cenach nieruchomości, z których mogą korzystać właściciele domów, najemcy i agenci nieruchomości. Może to pomóc w ustabilizowaniu rynku nieruchomości i uczynić go bardziej dostępnym dla osób na każdym poziomie dochodów. Dokładne ceny nieruchomości są niezbędne do tokenizacji tego segmentu rynku.
  • Prognozowanie pogody : FTSO może służyć do dostarczania w czasie rzeczywistym danych o warunkach pogodowych, z których mogą następnie korzystać rolnicy, firmy i osoby prywatne. Może to pomóc w zmniejszeniu ryzyka szkód spowodowanych klęskami żywiołowymi i poprawie produktywności rolnictwa. Na przykład rolnik może wykorzystać dane FTSO do określenia, kiedy sadzić i zbierać plony. Mogliby również wykorzystać te dane do przewidywania prawdopodobieństwa wystąpienia suszy lub powodzi. Dane z FTSO mogą pomóc im chronić uprawy i uniknąć strat finansowych.
  • Zakłady sportowe : FTSO może być wykorzystywane przez bukmacherów do dostarczania w czasie rzeczywistym danych na temat wyników sportowych i kursów. Może to pomóc w zwiększeniu przejrzystości branży zakładów sportowych.
  • Głosowanie DAO : FTSO może być wykorzystywane do dostarczania danych w czasie rzeczywistym na temat wyników głosowania w zdecentralizowanych organizacjach autonomicznych (DAO). Może to pomóc w poprawie odpowiedzialności i przejrzystości DAO. Na przykład uczestnik DAO może wykorzystać dane FTSO w celu ustalenia, czy głosować za, czy przeciw konkretnej propozycji. Mogą także wykorzystać te dane, aby zobaczyć, jak głosują inni uczestnicy DAO. Pomoże im to podjąć świadomą decyzję i zagwarantuje, że ich głos zostanie policzony.

To tylko niektóre z potencjalnych zastosowań danych dostarczanych przez FTSO. W miarę dojrzewania FTSO i poprawy jego możliwości będzie prawdopodobnie wykorzystywane w jeszcze bardziej innowacyjny sposób.

Obecnie protokół FTSO dostarcza dane do blockchaina w trzyminutowych odstępach. W najbliższej przyszłości zaktualizowany protokół FTSO będzie obsługiwał tysiące cen, ale nie wszystkie będą aktualizowane w tym samym czasie na poziomie bloków — dla wszystkich będą miały regularny okres aktualizacji, ale dapps będą mogli zażądać ceny update (dla partii), która zostanie następnie zaktualizowana z szybkością na poziomie bloku. (zaktualizowano)

 

Źródło: Filip Koprivec, starszy inżynier w Flare Network — na scenie podczas hakatonu ETH London 2023.

Zespół Flare nazywa dane dostarczane przez system FTSO „dobrem publicznym”, ponieważ są one dostępne dla użytkownika końcowego za darmo. Sieć zdecentralizowanych dostawców sygnału jest nagradzana za inflację wbudowaną w protokół. Zastosowanie natywnego protokołu sprawia, że system FTSO jest wysoce skalowalny i bezpieczny. Prawdopodobnie pomoże mu to w osiągnięciu szerszego zastosowania, ponieważ dane dostarczane w łańcuchu bloków będą odgrywać główną rolę w przyszłości.

b) State Connector

W przeciwieństwie do FTSO, które dostarcza dane probabilistyczne, protokół State Connector dostarcza dane deterministyczne z innych łańcuchów bloków i źródeł danych poza łańcuchem. Dane deterministyczne to dane, o których wiadomo, że są prawdziwe lub dokładne i które nie podlegają zmianom. Oznacza to, że dane można precyzyjnie przewidzieć i obliczyć. Przykładami danych deterministycznych są równania matematyczne, prawa fizyczne i algorytmy komputerowe. Kiedy zadajemy pytanie binarne „tak” lub „nie”, „1” lub „0”, dane deterministyczne pozwalają na precyzyjną odpowiedź.

State Connector oferuje większe bezpieczeństwo, elastyczność i szybsze przetwarzanie niż inne systemy Oracle dostępne na rynku. Jest kluczowym elementem sieci Flare, ponieważ umożliwia integrację z innymi platformami i tworzenie nowych aplikacji. State Connector wraz z protokołem Flare Time Series Oracle (FTSO) zapewnia niezawodne i zdecentralizowane dane. State Connector zapewnia spójny stan innych łańcuchów bloków.

Kluczową siłą State Connector jest jego zdolność do weryfikacji ważności i historii transakcji, przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka ataków reorg na połączone łańcuchy bloków.

Ten poziom interoperacyjności osiąga się bez konieczności posiadania organu centralnego, co skutkuje wysoce bezpiecznym i zdecentralizowanym protokołem.

The State Connector, źródło: https://docs.flare.network/tech/state-connector/

State Connector korzysta z danych uzyskanych od niezależnych dostawców zwanych dostawcami atestów . Zasadniczo zapewnia konsensus w sprawie danych odnoszących się do jednego źródła prawdy. Mechanizm ten pozwala określić, czy transakcja została zrealizowana na innym blockchainie.

Deweloperzy mogą wykorzystać ten potencjał do tworzenia dApps w sieci Flare, które będą miały dostęp do wartości z wielu połączonych łańcuchów bloków.

Dzięki protokołowi State Connector sieć Flare ma szereg zalet, do których należą:

  • Zwiększona interoperacyjność : State Connector umożliwia integrację sieci Flare z innymi platformami.
  • Większa spójność: State Connector zapewnia spójny stan pomiędzy różnymi łańcuchami bloków, zapobiegając błędom i konfliktom.
  • Zwiększone bezpieczeństwo: State Connector integruje się z FTSO, co zapewnia niezawodne i zdecentralizowane dane. W rezultacie State Connector oferuje wyższy poziom bezpieczeństwa niż inne protokoły.

State Connector to potężne narzędzie, które może zrewolucjonizować sposób, w jaki budujemy i wykorzystujemy blockchain. Dzięki State Connector sieci blockchain mogą łatwo i bezpiecznie współdziałać ze sobą, umożliwiając tworzenie nowych narzędzi i aplikacji.

Oto kilka konkretnych przykładów aplikacji State Connector:

  • Zdecentralizowane giełdy łączące różne łańcuchy bloków.
  • Zdecentralizowane aplikacje finansowe oferujące usługi na wielu platformach.
  • Zdecentralizowane aplikacje do gier, które łączą różne platformy.
  • Zdecentralizowane aplikacje rządowe, które zapewniają usługi obywatelom na wielu platformach.

4. Podsumowanie

Choć wprowadzenie inteligentnych kontraktów było dla kryptowalut znaczącym krokiem naprzód, to nie stanowiłyby one rozwiązania bez możliwości pozyskiwania danych ze świata zewnętrznego. Obecnie wyrocznie odgrywają kluczową rolę w przestrzeni blockchain, łącząc dane ze świata rzeczywistego z blockchainem. Aby aplikacje DeFi mogły efektywnie działać i zapewniać wartość użytkownikom, wymagają wiarygodnych i dokładnych danych ze świata rzeczywistego, takich jak dane cenowe.

Rynek DeFi w dalszym ciągu w dużej mierze opiera się na rozwiązaniach, które nie są w pełni zdecentralizowane i nie zapewniają 100% bezpieczeństwa. Rozwiązanie tego problemu w przypadku Oracle nie jest łatwe, szczególnie jeśli nowe rozwiązania budowane są na istniejącej architekturze, jako dodatkowa warstwa infrastruktury, która jest powolna i trudna do ulepszenia.

W tym przypadku nie jest możliwa zmiana zasadniczego sposobu funkcjonowania wyroczni. Twórcy Flare podeszli do problemu inaczej i postanowili zbudować całe rozwiązanie od podstaw, włączając protokoły w pierwszą warstwę swojego blockchainu.

Jednym z wyzwań stojących przed wyroczniami jest stworzenie zachęty ekonomicznej dla dostawców danych, aby zapewniali dokładność i precyzję podawanych przez nich cen, a jednocześnie zapobiegali pokusie fałszowania tych danych. Kiedy miliardy dolarów przepływają przez rynek DeFi, istnieje ryzyko, że pojawią się „źli aktorzy”, którzy będą chcieli wykorzystać sytuację do wyrządzenia szkody sieci. Jeżeli jednak wyrocznie zostaną zmotywowane finansowo do ciągłego dostarczania dokładnych i precyzyjnych danych, będą kontynuować swoją pracę, nie ulegając pokusie oszustwa, gdyż nie przyniesie im to korzyści finansowych.

Jednym z głównych celów Web3 jest decentralizacja, dążenie do minimalizacji zależności od pośredników i władz centralnych, a tym samym przekazanie władzy i kontroli z powrotem użytkownikom. Ta zmiana paradygmatu gwarantuje większą prywatność, bezpieczeństwo i własność danych i zasobów cyfrowych dla osób fizycznych. W tym kontekście rozwiązanie z sieci Flare sprawdza się idealnie.

Sieć Flare wyznacza nowe standardy zarówno dla obecnych systemów Oracle, jak i sposobu działania interoperacyjności pomiędzy łańcuchami bloków, wprowadzając pełną decentralizację i eliminując potrzebę zaufania drugiej stronie, a wszystko to osiąga się w sposób bezpieczny, szybki i opłacalny.

Dzięki rozwiązaniom takim jak Flare Network, Web3 zostanie niewątpliwie szybciej przyjęty w świecie, w którym każdy ma kontrolę nad swoimi danymi, a bezpieczeństwo i brak zaufania mają kluczowe znaczenie.

Unikalne i rewolucyjne podejście Flare Network do technologii Oracle stanowi znaczący przełom w przestrzeni blockchain. Zapewniając bezpieczniejszą, niezawodną i wydajną platformę do realizacji inteligentnych kontraktów i przetwarzania danych, Flare Network może znacząco poprawić doświadczenia użytkowników i zwiększyć wykorzystanie zdecentralizowanych aplikacji (DApps).

Twórcy Flare Network wyprzedzają konkurencję, wprowadzając innowacje w celu opracowania nowych protokołów, umożliwiając pojawienie się nowych przypadków użycia. Łatwość adaptacji, elastyczność, przejrzysta i spójna dokumentacja oraz funkcje opisane w tym poście na blogu sprawiają, że ten łańcuch bloków jest jednym z najlepszych wyborów dla programistów.

Wizją Flare jest „połączenie wszystkiego” poprzez zbudowanie łańcucha bloków dla danych i interoperacyjności bez zaufania. Dzięki ostrożnemu i stopniowemu podejściu mają duże szanse na sukces.

Koniec…

2023 FCX Focus All Rights Reserved