Blog

Rozbudowa infrastruktury sieci Flare pełną parą

Graphic design by Mateusz Skrzypiec [X: @nikodemfocus]

Autorzy: FocusTSO Team

1.Wstęp

Niedawno, kilka tygodni temu, świętowaliśmy rocznicę powstania polskiej społeczności sieci Flare oraz rozpoczęcia dystrybucji tokenów $FLR. W tym czasie byliśmy świadkami wprowadzania wielu zmian i rozwoju sieci.

Począwszy od przegłosowania przez społeczność poprawki FIP.01, która wprowadziła zmiany w sposobie dystrybucji tokenów, skończywszy na zainicjowaniu procesu przejścia na konsensus proof of stake, który to proces jest obecnie w drugiej z trzech faz przejścia.

W międzyczasie zarówno społeczność, jak i sam ekosystem bardzo się rozwinęły. Powstało wiele nowego, edukacyjnego kontentu, a także ogłoszono wiele nowych partnerstw i nowych projektów budujących na sieci swoje rozwiązania.

Wszystko to pokazuje, że sieć nieustannie się rozwija, a obecny rok 2024 zapowiada się jeszcze ciekawiej. Nadchodzące zmiany obejmują:

  • Udoskonalenie protokołu Flare Time Series Oracle
  • Zakończenie migracji na konsensus Proof of Stake
  • Wprowadzenie FAssetów (czyli delta neutralnych syntetycznych aktywów, które umożliwią nadanie funkcji smart contracts tokenom, które ich nie posiadają)
  • Wydanie protokołu LayerCake, który umożliwi użycie tych tokenów na innych sieciach (funkcjonalność trustless cross-chain)

Twórcy mają zamiar dostarczyć wszystkie te rozwiązania do końca 2024 roku i kontynuować rozwój sieci, wykorzystując ją również do innych zastosowań, np. w połączeniu ze Sztuczną Inteligencją. Mowa tu o zupełnie nowych rozwiązaniach, które usprawnia działanie AI i będą możliwe tylko dzięki technologii blockchain. Wiele istniejących problemów w AI, takich jak zaufanie i zachęty do udostępniania modeli, można rzeczywiście poprawić dzięki technologii blockchain.

O wszystkich tych wydarzeniach pisałem już we wcześniejszych wpisach (zapraszam do ich lektury). Natomiast teraz chciałbym się skupić na przybliżeniu rozwoju infrastruktury sieci Flare w kontekście ostatniego partnerstwa z Google Cloud.

2. GoogleCloud jako Dostawca Infrastruktury

Partnerstwo z Google Cloud jest niewątpliwie ważnym wydarzeniem, które wpływa na postrzeganie sieci Flare w branży, podnosząc jej prestiż oraz zwiększając rozpoznawalność wśród instytucjonalnych graczy. Korzyści z tego partnerstwa nie są jedynie stricte wizerunkowe, ale również obejmują zapewnienie większego bezpieczeństwa i stabilności sieci Flare. Sama współpraca jest o tyle ciekawa, że Google Cloud zdecydowało się objąć funkcję Infrastructure Providera na sieci Flare, czyli będzie odpowiedzialne za proponowanie i walidację nowych bloków na łańcuchu Flare, przyczyniając się do mechanizmu konsensusu Proof of Stake oraz za zapewnianie danych do protokołu Oracle (Flare Time Series Oracle).

Tzw. Infrastructure Providers pobierają opłatę za swoje usługi walidacji i dzielą pozostałą część zgromadzonych nagród z innymi uczestnikami, którzy delegują swoje środki do wybranych przez siebie walidatorów. Dodatkowo IPs przyczyniają się do rozległego zdecentralizowanego oracle cenowego Flare (FTSO), udostępniając dane, takie jak ceny, za darmo do końcowego odbiorcy.

Infrastructure Providers mogą uruchomić do czterech węzłów walidacyjnych połączonych z ich pojedynczą jednostką FTSO.

Rola Infrastructure Providera ma istotne znaczenie dla osiągnięcia misji Flare, która polega na dostarczaniu zdecentralizowanych aplikacji na sieci Flare i innych sieciach blockchain z niezawodnym dostępem do zdecentralizowanych danych, takich jak dane cenowe i szeregów czasowych, dane zdarzeń i stanu łańcucha, a także dane API Web2.

3. Potencjalne wykorzystanie przez Google Protokolow Flare

Ta podwójna rola IP którą obejmuje nowy partner Flare, jest nowościa dla gracza tego kalibru jak Google Cloud. Partnerstwo jest również zielonym światłem które powinno przyciągnąć wieksze zainteresowanie i nowe partnerstwa.

Istnieje potrzeba szerszego użycia niezawodnych i zdecentralizowanych danych , które zdecydowanie zapewnia protokół FTSO. Dzisiejsze rozwiązania zapewniania danych są dość zawodne, ze wzgęldu na ich scentralizowaną strukturę (pisalismy o tym we wcześniejszym wpisie )

https://medium.com/@focusfcx/is-flare-a-solution-for-oracle-b2cc8d19c656?source=post_page—–f818bb49aab9——————————–

Doskonałym przykładem błędnie podanych danych jest sytuacja sprzed kilku tygodni, gdy byliśmy świadkami błędnie dostarczonych cen dla polskiej waluty PLN.

Dla przypomnienia: Użytkownicy internetu, którzy w poniedziałek, 1 stycznia, wieczorem sprawdzili kursy euro i dolara w stosunku do PLN, w wyszukiwarce Google, przeżyli szok — euro miało gwałtownie wzrosnąć do ponad 5 złotych, a dolar do 4,87 złotych. (czyli kurs został zawyżony o przeszło 30%)

Według Google był to błąd spowodowany przez jednego z ich dostawców cen. To nie pierwszy raz, gdy serwisy tego typu zawodzą, jednak tak poważny błąd dotyczący kursów walut nie zdarza się często.

Opublikowanie przez wyszukiwarkę Google błędnego kursu waluty PLN w stosunku do głównych światowych walut wywołało zaniepokojenie u części inwestorów i posiadaczy walutowych kredytów. Szczególnie niebezpieczne mogłyby być konsekwencje sytuacji, w której błędne kursy byłyby podawane przez dłuższy czas. W takim przypadku zaniepokojenie i niepewność mogłyby wzrosnąć, a spekulacje na rynku walutowym mogłyby się nasilić. Osłabienie pozycji złotego mogłoby stać się bardziej odczuwalne, a sytuacja gospodarcza Polski mogłaby ulec pogorszeniu.

Source: Rzeczpospolita on-line , Kurs PLN/EURO i Polski Minister Finansów

Niestety wiele popularnych w internecie portali czy aplikacji automatycznie pobiera kursy walut z Google. Przez to fałszywy kurs polskiej waluty trafił do szerokiego grona odbiorców. Dopiero 2 stycznia wszystko wróciło do normy.

Sytuacja była na tyle poważna, że interweniował polski minister finansów. Zapewnił on, że z polską walutą jest wszystko w porządku i nie ma powodów do obaw. Jednocześnie wskazał winnego zamieszania którym była firma Google.

Przeczytaj artykuł na ten temat: Google Poland blames zloty exchange rates turmoil on external data providers — TVN24

Możliwe, że w przyszłości, dzięki roli Google Cloud jako Infrastructure Providera na sieci Flare oraz po przetestowaniu przez nich systemu FTSO „od środka”, Google zdecyduje się używać w swoich usługach danych zapewnianych w zdecentralizowany sposób przez FTSO. Na to niestety musimy jeszcze poczekać. Jednak z pewnością jesteśmy na dobrej drodze, ponieważ FTSO działa bez zarzutu od ponad dwóch lat. A jak pokazała powyższa sytuacja, Google jak najbardziej potrzebuje niezawodnych danych, aby utrzymać wiarygodność i pozycję w rozrastającym się i szybko rozwijającym się świecie WEB3.

4. FocusTSO decyduje się rozbudować swoją infrastrukturę na sieci Flare!

Mimo iz na sieci Flare poza wspomnianym GoogleCloud działa kilku innych Instytucjonalnych jednostek t.j. , to w rozwój infrastruktury inwestują również mniejsi gracze, co jest bardzo dobrym znakiem rozwijającej się i żyjacej sieci. Ostatnio byliśmy świadkami rozbudowy infrastruktury takich dostawców jak: Bifrost Wallet, FTSO AU, Flare Oracle, SolidiFi czy Oracle Deamon. Zespół FocusTSO, jako przedstawiciel polskiej społeczności Flare Network, również wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu uczestników sieci, uruchamia drugiego walidatora ze własnym self bondem wysokości 8,5 milionów FLR, dzięki czemu zyskamy ponad 127 mln $FLR do satkingu dla społeczności.

Dzięki tej rozbudowie zyskamy dużo więcej wolnego miejsca na przyjęcie kolejnych delegacji i sprostanie rosnącemu zapotrzebowaniu.

Pierwotny validator FocusTSO od początku działalności może pochwalić się 100% uptimem, co niewątpliwie daje wartość zarówno dla sieci, dodatkowo ją zabezpieczając i zwiększając decentralizację, jak i dla stakujących, pozwalając im cieszyć się pełnymi nagrodami. Uruchomienie kolejnego Validatora przez zespół FocusTSO jest wkładem w utrzymywanie i zabezpieczenie sieci oraz zwiększa jej decentralizację.

Adresy Validatorów FocusTSO:

  • Validator 1: D3QKd6XxLnrKowkziZJSG4RNLtffz8ESk
  • Validator 2: G5kkF5H1AGaY3n9h9PCXdiFqjyP1jYhJW

5. Zakończenie

Decentralizacja infrastruktury i jej zdywersyfikowanie pod względem zarówno geograficznym, jak i rodzaju / wielkości podmiotów, czyni sieć Flare coraz bardziej bezpieczną i niezawodną.

Obecnie Google Cloud jest prekursorem w swojej kategorii, ale w przyszłości, wraz z rozwojem Web3.0, możemy oczekiwać pojawienia się na sieci kolejnych graczy tego formatu.

Zespół FocusTSO jest niezmiernie dumny z faktu, że może czynnie uczestniczyć w rewolucji, jaką jest Blockchain for Data od Flare Network. Możliwość znajdowania się na tej samej liście i zapewniając ten sam typ usługi co jeden z największych koncernów na świecie daje nam powody do dumy i utwierdza Nas w przekonaniu, że wybrana przez nas droga rozwoju na sieci Flare jest słuszna.

Kończąc, chcielibyśmy podziękować społeczności za wsparcie oraz zaufanie i obiecać, że dołożymy wszelkich starań, aby utrzymać dotychczasową jakość naszej usługi — Zespół FocusTSO.

Źródła:

  1. https://flare.network/fip-01-reference-guide/
  2. https://flare.network/flare-onboards-google-cloud-as-network-validator-and-contributor-to-the-ftso/
  3. https://flare.network/public-staking-on-flare-is-live/
  4. https://docs.flare.network/infra/data/
  5. https://www.rp.pl/waluty/art39643341-kurs-euro-wystrzelil-powyzej-5-zlotych-to-blad-google
  6. https://tvn24.pl/tvn24-news-in-english/google-poland-blames-zloty-exchange-rates-turmoil-on-external-data-providers-7683628
  7. https://medium.com/@focusfcx/is-flare-a-solution-for-oracle-b2cc8d19c656

2024 FCX Focus All Rights Reserved