Blog

Focus TSO-Pierwszy polski Dostawca Sygnałów na sieci Flare

Wstęp

Zespół Focus od początku startu sieci Flare zapewnia polskiej społeczności materiały edukacyjne na Youtube czy poprzez grupy telegramowe. Dostępny na Naszej stronie duży zasób poradników, pomaga nowicjuszom poruszać się po ekosystemie sieci Flare. Przygotowane przez Nas narzędzia takie jak symulator dystrybucji, który pozwala indywidualnie oszacować wysokość comiesięcznego airdropa na podstawie zawartości portfela w kilku scenariuszach. Narzędzie to dużą precyzją przewidziało wysokość dotychczasowech comiesięcznych airdropów.

Link do Naszego symulatora:

https://focusflr.app/

Na portalu społeczności poza publikowanymi artykułami omawiającymi zawiłości techniczne sieci Flare, znajdziecie najważniejsze według Nas wiadomości ze świata Flare Network.

Flare Network Polska – Flare Focus (globalfcx.com)

 

Pierwszy polski Dostawca Sygnałów na sieci Flare

Zespół Focus nie poprzestaje na tym i wciąż podnosi sobie poprzeczkę. Naturalną dla Nas drogą rozwoju był projekt nad którym pracowaliśmy przez kilka ostatnich miesiecy – FocusTSO. Pierwszy polski Dostawca Sygnałów na sieci Flare z Naszym autorskim algorytmem przewidywania cen. Obecnie rozwiązanie testowane jest na sieci Coston2 (siecie testowej Flare Network), natomiast niebawem planujemy przejść na sieć główną umożliwiając tym samym delegowanie swoich tokenów oraz zbobywanie nagród. W woli przypomnienia, oddając swój głos w formie delegacji zwrapowanego tokena (WFLR) do Signal Providera nie narażamy się na ich utrate. Cały proces jest w pełni bezpieczny gdyż delegując nie pozbywamy się kontroli nad swoimi środkami.

Link do konta na TT Focus TSO: Twitter

FTSO i jego decentralizacja

Od kilku miesiecy zarówno na Naszym blogu jak i kontach społecznościowych zespół Focus szerzy wiedzę na temat funkcjonowania sieci Flare oraz informuje spolecznosć jak ważne jest dostarczanie danych z relanego rynku na blockchian w sposób bezpieczny i zdecentralizowany. Protokól Flare Time Series Oracle zdecydowanie spełnia te warunki, jest bardzo ważny dla funkcjonowanie całej sieci i przyszłych użyteczności, nie bez przyczyny jest nazywany „bijacym sercem sieci”. Bez prawidłowego funkcjonowania protokołu FTSO nie będzie możliwe wprowadzenie kolejnych użyteczności na sieci Flare. tj. np. Fassety (o których zrobiło się głośno za sprawa wiadomości o nowym stanowisku współtwórcy sieci Flare Hugo Philiona).

 

Dzięki FAssetom wzrośnie naturalnie popyt na natywne tokeny FLR/SGB. Dla przypomnienia, funkcja Fassetów nadaje użyteczność smart-contractów, aktywom które jej nie posiadają. Pierwotny zamysł zakładał zabezpieczenie każego Fassetu, tokenami FLRi w wysokości x2.5 wartości mintowanego aktywa. Jak dowiadujemy się z repozytorium Github firmy Flare Labs, początkowo system będzie obsługiwać takie assety jak: XRP,BTC,Doge oraz Litecoin.

Do niezawodnego funkcjonowania tego systemu niezbędne są precyzyjne dostarczane ceny w sposób zdecentralizowany. Tak jak możemy obserwować jest to robione na sieci Flare oraz Songbird przy okazji działania protokołu FTSO.

Zespół Flare pokusił się o analize jakości dostarczanych przez protokół cen, opisaliśmy to w poniższym artykule:

Dostarczanie c: Kraken vs. FTSO Analiza – Flare Focus (globalfcx.com)

Z analizy wynika iż dane (w tym wypadku ceny kryptowalut w odniesieniu do dolara) zapewniane przez FTSO są rzetelne i równie dokładne jak te zapewniane przez jedną z największych giełd kryptowalut – Kraken. Przewagą FTSO jest natomiast fakt iż dane te dostarczane są w sposób bezpieczny i zdecentralizowany. Żadna pojedyńcza jednostka nie może kontrolować procesu. Dane przekazane przez protokół mogą być użyte w zdecentralizowanych aplikacjach (Dapps) np. Protokoły pożyczkowe. Dlatego dostarczenie niezawodnych i odpornych na manipulacje danych jest kluczowym elementem w rozwoju rynku zdecentralizowanych finansów.

W początkowej fazie, protokół wspierał dane cenowe w formie par kryptowalutowych. Obecnie system umożliwia dostarczanie danych wszelkiego typu tj. Progonza pogody czy wynik meczu piłkarsiego.

Schemat działania Protokółu Flare Time Series Oracle (FTSO). Odgrywa on kluczową rolę w dostarczaniu danych i nagród dla sieci Flare. Jest on nazywany przez twórców – sercem sieci.

 

Zaletami protokołu Flare Times Series Oracle są m.in:

Decentralizacja. Sieć obsługiwana jest przez niezależnych dostawców danych, którzy czerpią dane z zewnętrznych źródeł tj. scentralizowane i zdecentralizowane giełdy, a następnie przekazują je do systemu FTSO. Kolejnie system waży informacje zgodnie z siłą głosu dostawców, po czym wyliczana jest mediana aby wyprodukować ostateczny szacunek.

Szybka aktualizacja protokołu. Obecnie dane FTSO są aktualizowane co 3 minuty, istnieje natomiast możliwosć wprowadzenia z czasem częstszej aktualizacji.

Możliwość rozbudowy. Dodawanie nowych zestawów danych nie wiąże się ze zmianami w samym protokole.

Dokładność. Jak wskazuje wcześniej omawiany przez Nas raport zespołu Flare, zapewnianie dane są precyzyjne.

System zachęt. Dostawcy sygnałów są wynagradzani za dostarczanie precyzyjnych danych do FTSO.

 

W tym miejscu należy wspomnieć o tzw. Dostawcach sygnałów (Signal providers), którzy są nierozłączną częścia systemu. Dostawca sygnałów to jednostka off-chain, która dostarczaja dane do protokołu Flare Time Series Oracle. FTSO z kolei jest odpowiedzialny za udostępnienie tych danych aplikacjom. Dostawcy sygnałów odgrywają kluczową role w rozwijaniu zdecentralizowanej sieci, gdyż same smart contrakty nie mogą się same komunikować ze światem poza blockchianem. W skrócie Dostawcy sygnałów odgrywają role łącznika pomiedzy światem realnym a światem blockchain zapewniając dane. Dostawcy Sygnałów za zapewnianie precyzyjnych danych są wynagradzani tokenami FLR. Zwykli użytkownicy sieci również mogą otrzymać nagrody poprzez delegowanie swoich zwrapowanych tokenów (WFLR) do wybranych przez siebie Dostawców Sygnałów. Każdy token Flare (FLR) równa się jednemu głosowi, który możemy przypisać do wybranego Dostawcy FTSO. Należy podkreślić że delegacja głosów jest bezpieczna, ponieważ nigdy nie tracimy kontroli nad swoimi tokenami FLR. Głosy mogą być w każdym momencie wycofane bez ryzyka poniesienia kary.

 

Zakończenie

Jak wspomnieliśmy na samym początku zespół Focus zdecydował się uczesniczyć we wspieraniu protokółu Flare Time Series Oracle gdyż widzimy w nim potencjał i szanse uczestniczenia w innowacyjnym rozwiązaniu od niemal samego początku. Według Nas sieć Flare będzie dużą cześcią przyszłych rozwiązań Zdecentralizowanych Finansów, gdyż zapewnia podstawy ich funkcjonowania czyli gwarantuje dokładne dane dostarczane w sposób niezawodny, precyzyjny oraz bezpieczny. Wraz z pojawianiem się takich rozwiązań jak „Instytucjonalne Defi’ nastąpi potrzeba użycia takich rozwiązań jakie ofreuje sieć Flare. Jak pisaliśmy we wcześniejszych artykułach konkurencyjne rozwiązania nie oferują tak innowacyjnych rozwiązań, a źródła zapewniające dane są w dużej mierze scentralizwane.

Nasze rozwiązanie FTSO obecnie przechodzi testy oraz ostatnie poprawki w algorytmie. Niebawem będziemy gotowi upublicznić stronę gdzie będzie możlwość delegacji. Nie ukrywamy że liczymy na wsparcie Naszej społeczności, dzięki któremu będziemy mogli rozwijać Naszą usługę, której prowadzenie  to nieustsanna praca przy jej utrzymaniu oraz ulepszaniu.

Z góry dziękujęmy i trzymajcie kciuki!

2023 FCX Focus, All Rights Reserved.