Blog

Step by step Proof of Stake

Autor: Andrzej Mackowiak 05.10.2023r.

Wstęp

Trzeba przyznać, że Sieć Flare ciągle się rozwija, a jej twórcy nieustannie wprowadzają zmiany i usprawnienia bez zbędnego rozgłosu, do którego my, uczestnicy rynku krypto, jesteśmy od lat przyzwyczajeni przez większość projektów. Często duży hajp pozytywnie wpływa na cenę tokena, ale jest to tylko chwilowy stan, po którym następuje odwrotna reakcja. Ci uczestnicy rynku, którzy z premedytacją wywołali euforię, odchodzą z kilkoma dolarami w kieszeni.

W mojej ocenie nadmierne promowanie wydarzeń jest krótkowzroczne i na dłuższą metę destrukcyjne dla projektu. Wydarzenia takie jak np. spełnianie obietnic i założeń projektu powinny być wymagane od twórców, a nie okazją do wytworzenia wcześniej wspomnianego hajpu i wynoszenia projektu na piedestał. Dlatego strategia przybrana przez zespół Flare, czyli budowania w ciszy i ogłaszania już dokonań już po fakcie, jest jak najbardziej pozytywną przesłanką świadczącą o poważnym i uczciwym podejściu twórców.

Podczas kilkudziesięciu miesięcy działania projektu byliśmy świadkami stopniowego i ostrożnego wprowadzania zmian – krok po kroku. Najpierw testy na sieci Coston, później implementacja na sieć kanarkową Songbird. Tak było w przypadku protokołów State Connector. Przykładem tego może być wprowadzenie i testowanie wykorzystania nowych protokołów do transakcji crosschain zaprezentowanej przez zespół Flare kilka miesięcy temu.

Link do demo: https://x.com/FlareNetworks/status/1650790500654538752?s=20

Proof of Stake na Flare Network

Nie inaczej jest teraz w przypadku przejścia sieci Flare na konsensus proof-of-stake. Cały proces wybrani Dostawcy Sygnalów (FTSO) mogli testować na sieci Coston, ale jego implementacja odbędzie się tylko i wyłącznie na sieci „produkcyjnej” Flare. Sieć Songbird pozostanie w takiej formie jak do tej pory.

Proces przejścia na model konsensusu proof-of-stake rozpoczął się w lipcu tego roku. W tej początkowej fazie wybrano 33 niezależnych dostawców danych FTSO, aby wdrożyć ich jako pierwszych oficjalnych walidatorów. Nowi uczestnicy dołączyli do istniejących 20 profesjonalnych walidatorów działających od początku istnienia sieci Flare, tym samym zwiększając całkowitą liczbę walidatorów do 53.

Przy transformacji sieci Flare i implementacji konsensusu proof-of-stake sieć Flare, z racji faktu, że jest bezpośrednio forkiem Avalanche protocol, przyjmuje również jego architekturę. Sieć Flare składa się z trzech łańcuchów:

C-chain: na którym działa Ethereum Virtual Machine i z którym obecnie wchodzi w interakcje zdecydowana większość społeczności.

P-chain: na którym odbywa się staking.

X-chain: który jest przeznaczony do szybkich i prostych transakcji pieniężnych i jest obecnie niewykorzystywany.

Cały proces przejścia na konsenus proof-of-stake odbywa się w trzech fazach. W każdej z nich dołączani są niezależni walidatorzy (wybrani pośród dostawców FTSO), którzy mają za zadanie weryfikować transakcje i zabezpieczać sieć. U nich będzie można w przyszłości stakować swoje tokeny FLR.

Walidatorzy będą uzgadniać stan sieci za pomocą algorytmu konsensusu Avalanche Snowman++. W każdej rundzie losowo wybierany jest walidator, który pełni rolę lidera i proponuje nowe bloki do dodania do sieci. Bloki te następnie są walidowane przez pozostałe węzły. Aby zapewnić odporność na atak Sybil, prawdopodobieństwo, że węzeł zostanie wybrany na lidera, jest proporcjonalne do jego stawki, co jest efektem uzyskania konsensusu proof-of-stake.

Trzy fazy przejścia na Proof of Stake.

Każdy walidator na sieci Flare, który decyduje się przystąpić do jednej z trzech faz, musi być zweryfikowany oraz musi również być dostawcą danych FTSO. Wszystkie FTSO łączą rolę walidacji z dostarczaniem zdecentralizowanych danych. Podmioty te są określane jako “dostawcy infrastruktury” ang. Infrastructure Providers.

Minimalizuje to sytuację występowania złych aktorów na sieci. Istnieje ryzyko, że stakując do walidatora, który w międzyczasie został zbanowany lub chillowany (na określony okres), nasze potencjalne zyski ze stejku przepadną. Dlatego ważne jest, aby zrobić dokładny rozeznanie, zanim dokonamy decyzji, gdzie odesłać swoje środki, nie kierując się tylko i wyłącznie obiecywanym zwrotem. Warto również zaznaczyć że w przeciwieństwie do delegowania do FTSO, przy stakowaniu tracimy kontrolę nad swoimi środkami na wybrany przez nas okres ich zablokowania.

Istnieje wiele sposobów na zweryfikowanie dostawców infrastruktury. Odwiedź następujące strony internetowe, aby dowiedzieć się więcej o FTSO i IP:

Zakończenie

W tym miejscu chcemy ogłosić, że FOCUS przyjmuje rolę Dostawcy Infrastruktury. Dzięki temu oprócz delegowania środków do FTSO, będzie możliwe również zastakowanie tokenów FLR u Naszego walidatora! Naszemu zespołowi udało się zakwalifikować do drugiej fazy implementacji protokołu Proof of Stake.

Korzystając z okacji chcielibyśmy również podziękować całej społeczności, bez której nie byłoby to możliwe. To wy dokładaliście klocek po klocku do całej układanki, my natomiast motywowani tym wsparciem dawaliśmy z siebie wszystko, aby się rozwijać. Nie poprzestajemy na tym i zapewniamy, że będziemy pracować jeszcze ciężej, aby rozwijać zarówno naszą społeczność, jak i narzędzia na tej sieci.
Przed nami wiele wyzwań. Oprócz rozwijania dotychczasowej infrastruktury i ulepszania algorytmu dla FTSO, niebawem pojawi się opcja zapewniania atestacji dla State Connectora. W tym kontekście zwrot #ConnectEverything nabiera nowego znaczenia.
Jak widać, na Sieci Flare wiele się dzieje, co daje nam wszystkim możliwości rozwoju, m.in. z tego względu, że uczestniczymy w niej od samego początku.
Jeszcze raz dziękujemy, że nas wspieracie od samego początku. Przed nami długa i ekscytująca droga.

Referencje:

  1. https://x.com/FlareNetworks/status/1650790500654538752?s=20

  2. https://flare.network/flare-staking-phase-1/

  3. https://flare.network/flare-staking-phase-2/

  4. https://x.com/HugoPhilion/status/1709503875353313528?s=20

  5. https://www.flare.builders/validators

 

2023 FCX Focus All Rights Reserved